Home Governance Membership Meetings Publications Awards Standards Units SIGs Contact
: Awards
: Award Recipients
: Panels & Committees
: Distinguished Membership in ATE
: Distinguished Research in Teacher Education
: Distinguished Clinician in Teacher Education
: Hans Olsen Distinguished Teacher Educator
: Distinguished Dissertation in Teacher Education (DDTE)
: KDP/ATE National Student Teacher/Intern of the Year
: Distinguished Program in Teacher Education
: Sikula Unit Awards
: Stevenson Scholarship
: Stevenson Scholarship Recipients
: Duaine C. Lang Distinguished Mentor Award
: LFTE Leadership Grants
: The Anne Richardson Gayles-Felton Scholarship
: Anne Gayles Felton Scholarship Recipients
: Peggy Wittliff Newcomers Award

Previous Award Recipients 
Following are lists of previous award recipients

Distinguished Dissertation in Teacher Education

2016 Christina Berchini, University of Wisconsin-Eau Claire
2015 Melanie Frizzell, Clark Atlanta University
2014 Charlene Martin, Oral Roberts University
2013 Cecilia Hernandez, New Mexico State University
2012 Romena Holbert, The Ohio State University
2011 Lydia Criss Mays, Georgia State University
2010 Una McGinley Sarno, University College, Dublin, Ireland
2009 Renu Ahuja, Morgan State University
2008 Melissa D. Boston, University of Pittsburgh
2007 Rachelle D. Meyer, Baylor University
2006 Wendy Wyman, Colorado State University
2005 Jeanne L. Paynter, Johns Hopkins University
2004 Gail Seiler, University of Maryland Baltimore County
2003 Jacquelyn W. Jensen, Eastern Kentucky University
2002 Nita A. Paris, University of Georgia
2001 Diana Yendol Silva, Pennsylvania State University
2000 Leann Moore, Texas A&M University-Commerce
1999 Charlene Fleener, Old Dominion University
1998 Melinda Scholl Wilder, Eastern Kentucky University
1997 Anna L. Andes, Association of University Churches
1996 Susan K. Slick, University of Wisconsin-Stevens Point
1995 Donna H. Foss, University of Central Arkansas
1994 Janell Wilson, Livingstone University
1993 Lois M. Campbell, Pennsylvania State University
1992 Mark Schelske, St. Olaf State College
1991 Kim K. Metcalf, Southwest Missouri State University
1990 Julie Kozisek, University of Nebraska-Lincoln
1989 Marilyn B. Trover, Ohio State University
1988 Brenda K. Stallion, Ohio State University
1987 Esther Moore Howard, Mississippi State University
1986 Deborah Black, University of Maryland-College Park
1985 Joan L. Oftedahl, University of Nebraska-Lincoln
1984 Linda S. Tafel, Northern Illinois University
1983 Constance V. Hines, Ohio State University
1982 Leslie Huling, Texas Tech University
1981 Sharon L. Young, University of Colorado

Distinguished Program in Teacher Education

2016 Wichita State University; Middle Tennessee State University (Finalist)
2015 Arizona State University
2014 University of South Florida
2013 No award presented
2012 University of Nevada Las Vegas; Cleveland State University
2011 University of Florida Teacher Leadership for School Improvement Program
2010 Finalists: Kansas State University/University of Central Arkansas
2009 Benedum Collaborative, West Virginia University
2008 Emporia State University / University of Houston - Clear Lake
2007 University of Houston
2006 Western Carolina University
2005 Buffalo State College and Reading and Western New York Schools (Honorable Mention); Southern Illinois School University Partnership, Carbondale (Honorable Mention)
2004 Western Michigan University
2003 University of North Florida and Duval County Public Schools
2002 Pennsylvania State University
2001  University of Arkansas Master of Arts in Teaching Program
2000  University of New Mexico-Santa Fe Public School Teacher Education and Mentoring Program
1999  Fort Hayes State University
1998  Towson University/Baltimore County Public Schools Network
1997  University of California, Riverside; Rubidoux High School; Mission Middle School; A.B. Miller High School and San Bernadino High School
1996  Houston Consortium of Urban Professional Development and Technology
1995  Albuquerque Public Schools and University of New Mexico
1994  East Carolina University and Pitt County School System
1993  The University of Nevada Las Vegas and Clark County Schools
1992  Eastern Washington University and Walla Walla School District
1991  Eastern Michigan University; Ann Arbor Public Schools; Lincoln Consolidated Schools; Ypsilanti Public Schools and Willow Run Schools
1990  University of Houston, Houston Independent School District, and Gregory Lincoln School
1989  University of New Mexico and Albuquerque Public Schools
1988  Indiana State University, Vincennes Community School Corporation, South Knox School Corporation, Vigo County School Corporation, Gibault School for Boys, North Gibson School Corporation, Clay Community Schools, and South Putnam Community School Corporation
1987  University of Maryland, Maryland State Department of Education, Prince Georges County Public Schools, and Howard County Public Schools
1986  San Diego State University and La Mesa-Spring Valley Public Schools
1985  The State University of New York, College at Fredonia, and Hamburg Central Public Schools
1984  Cleveland State University, Cleveland Catholic Schools, Cleveland Public Schools, Euclid City Schools, Lakewood City Schools, and Parma City Schools
1983  Brandon University, Manitoba Metis Federation, Department of Indian Affairs, Southeast Resource Development Council, Manitoba Indian Brotherhood, Keewatin Tribal Council, Dakota Ojibway Tribal Council, Frontier School Division, Manitoba Teachers' Society, West Region Tribal Council, and Interlake Reserves Development Council
1982  University of Oregon and Eugene District 4J
1981  Trenton State College, Trenton Public Schools, and Willingboro Public Schools
1980  San Diego State University and San Diego Unified School District
1979  University of New Mexico and Albuquerque Public Schools
1978  Arizona State University and Chandler Public School System
1977  Michigan State University and Lansing School District

Distinguished Clinician in Teacher Education

2016 Lois Paretti, University of Nevada, Las Vegas
2014 Staci Glass, West Lane Elementary, Jackson, MO
2013 Division I: Elizabeth Renee Huffman, Ball State University, Muncie, IN; Division II: Gabriela Linik, Virtual Community School, Columbus, OH
2012 No award presented
2011 Kenneth Blanchard, Ashland University
2010 No award presented
2009 Dee Holmes, Emporia State University
2008 Susan Kluburde, Fargo, North Dakota / Lynne Arnault, Mississippi State University
2007 Diane G. Corrigan, Cleveland State University
2006 James Burchyett, June Burchyett, Miami University
2005 Lori Dorn, West Carrollton School District, Dayton, Ohio
2004 No Award Given
2003 Susan Weaver, Texas A&M University-Commerce, Mesquite Independent School District
2002 Hazel Houkom, North Dakota
2001 Division I: Marilyn Johnson, North Dakota
Division II: Debra Mentzer, Texas
Division III: Karen Bolak, Michigan
2000 No Award Given
1999 Ann Mueller, Minot Public Schools, North Dakota
1998 Adela Cox, Leila P. Cowart Elementary School, Dallas, Texas;
Jean Morrow, Overland Park Kansas Professional Development School, Emporia State University
1997 No Award Given
1996 Karen McClusky, Harrisburg, Illinois Community Unit School District
1995 Kevin Reisenhauer, Minot State University
Lynn Montgomery, Adams Elementary School, Coon Rapids, Minnesota
1994 Linda Bean, Pottsville, Arkansas High School
1993 Susie Fandrich, Sunnyside Elementary School, Minot, North Dakota
1992 Joan C. Boughner, Ypsilanti, Michigan Public Schools
1991 David M. Arneson, General Douglas Macarthur High School, Levittown, New York
Teddy McDavid, Houston Independent School District, Texas
James R. Whiteman, Fulton County Schools, Wauesson, Ohio
1990 Rose C. Merenda, Henry Barnard Lab School, Rhode Island College
1989 Peggy Witliff, Minot, North Dakota
Frank T. Lyman, University of Maryland
1988 Donna Wharton, Phoenix, Arizona

Distinguished Members of ATE and AST 

Jim Alouf (2016)
Nancy Gallavan (2016)
Ann Converse Shelly (2015)
Karen McClusky (2014)
Shirley DeLucia (2014)
Jane McCarthy (2013)
Terry James (2012)
Marilyn Nicholas (2011)
Carrie Robinson (2010)
Candace Wells (2010)
Frances Van Tassell (2009)
Thomas Buttery (2008)
Anne Gayles (2007)
Ed Pultorak (2007)
Sheliah Dorton (2006)
Alicia Mendoza (2005)
Fanchon Funk (2004)
Charlotte Mendoza (2003)
James Whiteman (2003)
Peggy Wittliff (2002)
John Hicks (2002)
B. Keith Eicher (2000)
D. John McIntyre (1999)
Shirley Robards (1999)
Robert McNaughton (1998)
Janet Towslee (1998)
Leonard Kaplan (1997)
Robert J. Stevenson (1997)
George E. Clarke (1996)
Linda Tafel (1996)
Lyle Mottinger (1995)
John Sikula (1994)
Ray T. Sunderland (1994)
W. Robert Houston (1993)
Elizabeth Manera (1993)
Billy G. Dixon (1992)
John Williamson (1992)
Mike Shada (1991)
Robert E. Wright (1991)
Peggy G. Elliott (1990)
Richard Ishler (1990)
Robert Roth (1989)
Robert Schuck (1989)
Robert D. Alley (1988)
Louise Dieterle (1987)
M. Jane Grubb (1987)
Randall Robert Bebb (1986)
Richard E. Collier (1985)
Allen R. Warner (1985)
Marvin Henry (1984)
Pearlie C. Dove (1983)
James J. Johnson (1982)
Mary Ellen Perkins (1982)
James Collins (1981)
Duaine Lang (1981)
Lois Blair (1980)
Hans C. Olsen (1980)
Bill J. Fullerton (1979)
Bernadene Schunk (1979)
William A. Bennie (1978)
Floyd Perry (1977)
E. Brooks Smith (1977)
L.O. Andrews
Edith E. Beechel
Helen Marie (Tillie) Cookston
Dwight K. Curtis
Edna Heilbronn
William H. Lawton
Margaret Lindsey
Alfred C. Moon
Curtis E. Nash
Allen D. Patterson
Florence Stratemeyer
Edgar Tanruther

Distinguished Research in Teacher Education

2016 Andrew Stremmel, James Burns, Christine Nganga, Katherine Bertolini, South Dakota State University
2015 Laurie M. Desimone, Eric D. Hochberg, Andrew C. Porter, Robert Schwartz, Univ. of Pennsylvania; Morgan S. Polickoff, Univ. of Southern California; L. Joy Johnson, Univ. of Michigan
2014 Joan L. Whipp, Marquette University
2013 Doug Hamman, Texas Tech University; Kevin Gosselin, Texas Tech University; Jacqueline Romano, Illinois State University; Rommel Bunuan, University of Texas at Austin
2012 Elvira Sanatullova-Allison, Chatham University
2011 Leisa Martin, University of Akron
2010 Chrystalla Mouza, University of Delaware
2009 Frank Crasborn, Fountys University of Applied Science; Paul Hennissen, Radboud University; Niels Brouwer, Vrije University; Fred Korthagen, Utrecht University; Theo Bergen, The Netherlands' Eindhoven School of Education, University of Technology
2008 Peter Smagorinsky, University of Georgia; Laura Wright, Newcastle, OK; Sharon Murphy Augustine, Mercer University; Cindy O'Donnell-Allen, Colorado State University; Bonnie Konopak, Cal Tech San Luis Obispo
2007 Donald Boyd, Hamilton Lankford, James Wyckoff, University at Albany; Pamela Grossman, Susanna Loeb, Stanford University
2006 Steven Z. Athanases, UC Davis; Betty Achinstein, UC Santa Cruz
2005 Diane Yendol-Hoppey and Nancy Fichtman Dana, University of Florida
2004 Howard Pullman, Susan Pullman, Youngstown State University; Isadore Newman, University of Akron; Pietro Pascale and Susi Turner, educational consultants; Micki M. Caskey, Portland State University
2003 Arthur Costigan and Elizabeth Dykman, Queens College, CUNY; Laurel Lampala, University of New Mexico
2002  Anthony L. Ambrosio, Jerry Long, Rodney Sobieski, Eileen L. Hogan, Marie C. Miller, Cynthia Anast Seguin, and Rachelle M. Smith, Emporia State University
2001  Patricia K. Kubow, Bowling Green State University; Frances O. C. Rust, New York University
2000  Karen Heinz, Margaret Kinzel, Martin A. Simon, and Ron Tzur, Pennsylvania State University
1999  Maria Elena Galvez-Martin, Ohio State University-Lima; Connie Bowman, University of Dayton; Margaret A. Morrison, Hilliard School District, Ohio
1998  No award given
1997  Marilyn Cochran Smith, Boston College University; Vivian Gunn Morris, Satomi Taylor, Janie Knight, and Rebecca Morris, University of Memphis1996  Pamela Fry, University of Oklahoma; Patricia Hart and James Rowley, Univ. of Dayton
1995  Lisa DeMuelle, the University of Memphis
1994  Judith Ponticell, Texas Tech University
1993  James B. Rowley, Patricia M. Hart, University of Dayton
1992  Victoria Risko, George Peabody College at Vanderbilt University; Penelope Peterson, Michigan State University
1991  Alice W. Ryan, Dowling College, Oakdale, New York; Mary M. Kennedy, Michigan State University
1990  Kenneth R. Howey, Nancy L. Zimpher, The Ohio State University; Kenneth M. Zeichner, University of Wisconsin, Madison/ Daniel P. Liston, Washington University; Marc Mahlios, Mary Gomez, University of Colorado, Denver
1989  Jesse Goodman, Indiana University
1988  Thomas J. Buttery, University of Alabama; David Weller, University of Georgia
1987  Ann Q. Staton-Spicer, Ann L. Darling, University of Washington; Judith Christensen, National College of Education; Peter Burke, Wisconsin Dept. of Public Instruction; Ralph Fessler, Johns Hopkins University; John M. Johnston, University of Memphis; Robert Heideman, University of Wisconsin, Madison; Geraldine Brownlee, University of Illinois at Chicago; John McDonnell, Benoit College; Jay Price, Univ. of Wisconsin, Stevens Point
1986  Joyce E. Killian, D. John McIntyre, Southern Illinois University at Carbondale; Jesse Goodman, Indiana University
1985  Virginia Richmond, Patricia Kearney, James C. McCroskey, Timothy G. Plax, West Virginia University; Parmalee Hawk, Charles R. Coble, East Carolina University
1984  Robert F. Schuck, University of Pittsburgh; Jon J. Denton, University of Houston; Roxane Exezidis, Houston Independent School District
1983  Virginia Richmond, James McCroskey, West Virginia University; John Creswell, University of Houston; John Doxier, Houston Independent Schools
1982  Nira Hativa, Stanford University; Thomas J. Buttery, Northeast Louisiana University
1981  Robert F. Schuck, University of Pittsburgh; Paul B. Otto, University of South Dakota
1980  Judith Christensen, University of Iowa; Jon J. Denton, Texas A&M University
1979  Robert F. Schuck, University of Pittsburgh Alfredo DeVito, Purdue University; Steven Mazucca, Indiana University
1978  Robert Gabrys, State University College of Oneonta; Florence Pritchard, Maryland State Department of Education
1977  George Redman, Hamline Univ.; Timothy Sullivan, Charles Dziuban, Central Florida Univ.
1976  Nita Hale Barbour, University of Maryland; Mary Lynn Collins, LeMoyne College
1975  J. William Moore, Bucknell University; Judith Schaut, Central Susquehanna
1974  W.J. Burns, Cleveland Commission of Higher Education; Earl D. Clark, Kansas State University
1973  Jack Greenstein, Central Washington University; Theodore Greenstein, Washington State University; V. Ahnell, Ronald Templeton, University of Georgia

Hans Olsen Distinguished Teacher Educator

2016 Jane McCarthy, University of Nevada, Las Vegas
2015 Renee Tipton Clift, University of Arizona
2014 Mary John O'Hair, University of Kentucky
2013 Ed Pultorak, Southern Illinois University
2012 Charlotte Mendoza, Colorado College
2011 Marvin Henry, Indiana State University
2011 Frances Van Tassell, University of North Texas
2010 Allen R. Warner, University of Houston
2009 D. John McIntyre, Southern Illinois University Carbondale
2008 Scott Hopkins, University of Southern Alabama
2007 Billy G. Dixon, Southern Illinois University Carbondale
2006 Mary DuPuis, Pennsylvania State University
2005 Edith M. Guyton, Georgia State University
2004 Robert Fisher, Northern Illinois University
2003 Louise Soares, University of New Haven
2002 Leonard Kaplan, Wayne State University
2001 John P. Sikula, Ashland University
2000 Kenneth Henson, Eastern Kentucky University
1999 Sandra J. Odell, University of Nevada, Las Vegas
1998 Martin Haberman, University of Wisconsin, Milwaukee
1997 W. Robert Houston, University of Houston

ATE/John P. Sikula Outstanding Unit Award Winners

2016 Arkansas
2015 Florida
2014 South Carolina
2013 Illinois
2012 Pennsylvania
2011 Arkansas
2010 No Award Presented
2009 Texas
2008 Illinois
2007 Pennsylvania
2006 Georgia
2005 California
2004 Indiana, Ohio
2003 Illinois
2002 No Award Given
2001 Texas
1999 North Dakota
1998 Iowa
1997 Illinois
1996 Louisiana
1995 Texas
1994 Virginia
1993 California
1992 Michigan
1991 Minnesota
1990 Texas
1989 Ohio
1988 California

Sponsored by John P. Sikula, ATE President 1989

KDP/ATE National Student Teacher/Intern of the Year

2013 Mandy Jayne Stanley, Charles A. Brown Elementary School, Birmingham, AL
2013 Jenna Haskins, Dowling College
2012 Autumn T. Proctor, Penn State University Harrisburg Campus
2011 Kathryn Kosko, Michigan

Duaine C. Lang Distinguished Mentoring Award

2015 Jane McCarthy, University of Nevada-Las Vegas
2014 Billy Dixon, Southern Illinois University Carbondale
2013 No Award Presented

Peggy Wittliff Newcomer’s Annual Award

2015 Joan James
2014 Cynthia Smith, Petal School District, MS
2013 Amanda Lavery, Polk County, FL School District

Robert J. Stevenson Scholarship

Click here for Robert Stevenson Scholarship recipients

Anne Gayles Felton Endowed Scholarship

Click here for Anne Gayles Felton Scholarship recipients

 

Email This Page To A Colleague!

 

Quick Links:
ATE's 2018 Annual Meeting in Las Vegas
Nominations Sought for 2018 Election
KDP's Joint Letter on Teacher Recruitment
Standards for Teacher Educators
Revised Standards for Field Experiences for Teacher Education
Members Only Area
Tribute to Our Sponsors
Professional Opportunities
Join or Renew Your Membership
Publications Marketplace
ATE's Facebook Page
Emerging Scholars
Leadership Academy 
 

 

The Association of Teacher Educators
Mail:
P.O. Box 793
Manassas, VA 20113
Office:
11350 Random Hills Dr., Suite 800
Fairfax, VA 22030
(703) 659-1708
(703) 595-4792 (f)

 Search Now
  Copyright © 2003 Association of Teacher Educators. All Rights Reserved.